Біопсія – діагностична процедура, під час якої здійснюється прижиттєва огорожа підозрілих клітин або тканин з будь яких органів для подальшого їх мікроскопічного дослідження.
У наш час ця процедура широко використовується в гастроентерології. Без проведення біопсії слизової оболонки стравоходу, шлунку або дванадцятипалої кишки неможливо остаточно ідентифікувати такі діагнози як езофагіт, гастрит і виразкова хвороба – найбільш поширені захворювання в практиці гастроентеролога. Крім того, біопсія шлунку і кишечника є “золотим стандартом” в діагностиці онкологічних і передракових захворювань. Також, ця процедура обов’язково показана при підозрі на наявність стравоходу Барретта, поліпів, неспецифічного виразкового коліту, хвороби Крону і інших запальних захворювань кишечника, глютеновой энтеропатии, підозрі на пухлину.
Проведення біопсії
У гастроентерології біопсія робиться під час проведення гастроскопії, колоноскопії, ректороманоскопії, ректосигмоскопии. Гастроскопію в медичних кругах називають ще фиброэзофагогастродуоденоскопия або відеоезофагогастродуоденоскопія (різниця в назві залежить від виду вживаного ендоскопа при дослідженні слизової оболонки стравоходу, шлунку і 12-перстної кишки)
Ці діагностичні процедури здійснюються за допомогою спеціального приладу – ендоскопа, який використовується для проведення детальних досліджень слизових оболонок усередині порожнин організму. Він представляє собою тонку, гнучку трубку з мініатюрною відеокамерою на одному з кінців і порожниною для введення спеціальних щипців для огорожі зразків тканини (біопсії).
Ендоскоп вводиться в ШКТ через рот або анус. За допомогою камери з високим оптичним збільшенням лікар легко знаходить уражену ділянку слизової оболонки шлунку або кишечника, і спеціальними щипцями бере зразок тканин з цієї області для гістологічного і иммуногистохимического аналізу. Це втручання хоча і не дуже приємне, але безболісне. У час проведення процедури для купірування тривожності і дискомфортних відчуттів при проведенні ендоскопа через природні отвори можуть використовуватися знеболюючі і седативні засоби.
Дуже часто біопсію тканин шлунку і кишечника роблять під контролем ультразвукового дослідження (эндосонография) або ж рентгена, що дозволяє максимально точно узяти матеріал для аналізу із зони ураження тканин хворобою. Огорожа тканин може проводиться і під час відкритих оперативних втручань на органах травлення.
Біопсія шлунку
Біопсія шлунку робиться під час ендоскопічного дослідження – гастроскопії. Це дуже важливе дослідження для остаточної верифікації таких захворювань як гастрит, виразкова хвороба шлунку, поліп шлунку, гастроэзофагеальный рефлюкс, різні форми онкологічних захворювань шлунка.
Біопсія слизової оболонки шлунку достовірно дозволяє відрізнити зміни, що виникають в тканинах при гастриті і виразковій хворобі. З її допомогою можна визначити наявність в організмі бактерій Helicobacter pylori, які є етіологічним чинником гастриту, а також верифицировать гастрит, його вид і міру активності.
Біопсія тканин шлунку дозволяє провести чітку грань між виразковою хворобою і злоякісними новоутвореннями, що дуже важливо оскільки іноді рак може ховатися під маскою виразки.
Неможливо обійтися без біопсії за наявності підозр на онкологію, особливо у пацієнтів з обтяженою сімейною історією. Окрім постановки остаточного діагнозу ця процедура допоможе зорієнтуватися лікареві у вигляді лікування (медикаментозне, хірургічне, хіміотерапія, променева терапія), що проводиться, в якому об’ємі при необхідності буде здійснено оперативне втручання.
Біопсія кишечника
Біопсія кишечника за допомогою ендоскопії також є поширеною діагностичною процедурою використовуваною в гастроентерології. Її важливість і значущість важко переоцінити. Вона дозволяє зняти усі питання і поставити завершальний діагноз у разі таких захворювань як поліпоз кишечника, хворобу Крону, виразковий коліт з його диференціальною діагностикою з іншими запальними захворюваннями, ідентифікувати різновиди злоякісних пухлин кишечника (аденокарцинома, плоскоклітинний рак, недиференційований рак та ін.).
Біопсія товстого кишечника проводиться під час процедури:
- колоноскопії (дослідження слизової оболонки сліпої, ободової, прямої кишки)
- ректосигмоскопии (візуалізація внутрішньої поверхні прямою і дистальних відділів сигмовидної кишки)
- ректороманоскопії (огляд слизової оболонки прямої і дистальних відділів сигмовидної кишки спеціальним ректоскопом)
- аноскопії (вивчення патології анального каналу).
Біопсія слизової оболонки кишечника дозволяє знайти навіть наймінімальніші зміни в тканинах і клітинах на ранніх стадіях захворювання, оцінити характер патології (запальний, аутоіммунний, доброякісний, озлокачествление), проконтролювати динаміку процесу і підібрати максимально ефективне лікування.
Важливо знати
Протипоказання до проведення біопсії тканин шкт
Хоча біопсія шлунку і кишечника загальноприйнята процедура для досконального вивчення різноманітної патології системи травлення, не варто забувати, що це інвазивне втручання і до його проведення є протипоказання. До них відносяться:
- важкий загальний стан пацієнта
- захворювання, що супроводжуються порушеннями згортання крові
- хімічні опіки органів ШКТ
- перфорація шлунку або кишечника
- гостро поточні інфекційні захворювання
- спайкові процеси і стриктури
Підготовка до біопсії
До біопсії шлунку/кишечника дуже важливо правильно підготуватися для кращої візуалізації слизової оболонки, особливо у разі лікувальної ендоскопії при множинних поліпах, оскільки біопсія береться з кожної зміненої ділянки тканини.
Перше, що треба запам’ятати – біопсія робиться натщесерце. Не можна приймати їжу 12-15 годин до процедури, у пацієнтів з пониженою эвакуаторной функцією шлунку голодну паузу бажано збільшити. Це буде досить для підготовки до біопсії шлунку або дванадцятипалої кишки.
У разі проведення біопсії товстого кишечника, окрім того, що утримується від їди, важливо декілька днів дотримуватися дієти з виключенням з раціону бобових, чорного хліба, свіжих фруктів, молочних каші. Уранці в день проведення процедури на напередодні зробити декілька механічних або медикаментозних (нормакол) очисних клізм
Після обстеження
Не варто чекати результатів обстеження вже через п’ять хвилин після проведення біопсії. Може пройти декілька днів, а іноді і тиждень перш ніж будуть отримані остаточні дані. Також варто пам’ятати, що після проведення біопсії деякий час може залишатися легкий дискомфорт. У разі біопсії товстого кишечника можуть з’явитися незначні слизові виділення з анусу. Але усе це не повинно викликати занепокоєння, оскільки є нормою.