(044) 237-02-86

Контактний центр

Пн-пт: з 8:00 по 16:30

вул. Багговутівська, 1

м. Київ

 

Рак (меланома) нігтів

КОКЛ  >  Енциклопедія  >  Рак (меланома) нігтів

Медичне назва раку нігтів – акрально-лентигинозная меланома. Це рідкісне захворювання, яке вражає в більшості випадків великий палець ніг. Фахівці пов’язують це з тим, що він найчастіше травмується під час носіння тісного незручного взуття, відчуває великі навантаження із-за деформації стопи. При розвитку патології в пухлини накопичується меланін. Чому нігтьова пластина чорніє. Це діагностичний ознака онкології. Але медики звертають увагу на те, що у 20% хворих новоутворення буває безбарвним. Виявляється така форма меланоми випадково при приведенні обстежень, пов’язаних з іншими скаргами пацієнта.

Причини появи раку нігтів

До недавнього часу акрально-лентигинозная меланома диагностировалась виключно у літніх людей, сьогодні почастішали випадки виявлення онкології у пацієнтів середнього віку. Вчені поки не можуть повністю описати етіологію і патогенез захворювання, медики формулюють загальні фактори-провокатори, вплив яких здатне збільшувати ризики формування злоякісного новоутворення. До них відносяться:

  1. Часті травми. При зборі анамнезу вдається виявляти неодноразові серйозні ушкодження нігтя. Пацієнти при цьому відзначали, що ніколи не проводили своєчасну обробку збитого або прищемленного нігтя антисептичними препаратами.
  2. Ультрафіолетове опромінення. Надмірне захоплення сонячними ваннами і солярієм здатне спровокувати опіки нігтьових пластин. Після цього ризики розвитку онкологічних процесів зростають у десятки разів.
  3. Спадкова схильність. Серед близьких родичів, що страждають на меланому, описуване захворювання зустрічається частіше.

Лікарі попереджають, що нестача сну, поганий незбалансоване харчування, відсутність фізичної активності призводить до ослаблення імунітету. Якщо є схильність до онкології, такий стан стимулює ослаблення організму і забезпечує можливість дебюту складних патологічних процесів. У групі ризику люди старше п’ятдесяти років. Дві третини хворих належить до певних етнічних груп (корінні американці, індіанці, африканці, особи азіатського походження).

Механізм розвитку

Меланома – атипове переродження клітин шкірного пігменту (меланоцитів). У більшості випадків пухлина розвивається на поверхні шкіри, дуже рідко аномальні клітини можуть з’являтися під нігтями. Для піднігтьового форми характерний швидкий прогрес патологічного процесу і висока смертність. Злоякісна пухлина здатна формуватися в області нігтьової матриці і поступово поширюватися на всю площу, з’являтися на іншій частині пластини, потім протягом декількох місяців розростатися. Відомі клінічні випадки, коли онкологія дебютувала на шкірі поруч з нігтьової пластиною, а потім переходила на неї з одного боку. Якщо на пальці з’являється темна вертикальна лінія, діагностується акральная (поздовжня) меланонихия. Її часто приймають за гематому і звертаються за допомогою до лікарів лише тоді, коли стає занадто пізно лікувати онкологію. Це пов’язано з тим, що мало хто ототожнює потемніння рогового шару з раком нігтя. Вчасно розпочате лікування допомагає продовжувати життя людини, тому так важливо ретельно прислухатися до будь-яких негативних змін і вчасно реагувати на них.

Симптоми і ознаки раку нігтів

У своєму розвитку акрально-лентигинозная меланома проходить кілька стадій.

  1. На початковому етапі вона себе ніяк не проявляє, поки товщина пухлини не перевищує одного міліметра, вона не турбує людину.
  2. Друга стадія діагностується тоді, коли новоутворення вкорінюється і розповзається. Нігтьова пластина змінює свій колір, роговий шар піддається змінам. Уздовж нігтя з’являється тріщина.
  3. На третій стадії пухлина починає метастазувати і поширювати свої частки по мережі лімфатичної системи по всьому організму. Головний діагностичний симптом цього періоду розвитку меланоми – збільшення лімфатичних вузлів, найближче розташованих до злоякісного новоутворення. У хворого спостерігається помітне ущільнення ураженої пластини, він може скаржитися на наявність хронічного кашлю, шкіра на тілі стає тьмяною, набуває попелястий колір, підвищується температура тіла, ніготь руйнується і кровоточить, розвиваються судоми, людина стрімко втрачає вагу при збереженні колишнього раціону.
  4. На четвертій стадії там, де «встигли» при міграції метастази, формуються злоякісні утворення.

Поява темного плями на нігті — перший симптом розвитку раку нігтів На ранніх етапах захворювання добре піддається лікуванню. Розпізнати їх можна за наступними симптомами:

  1. На пластині з’являється пляма, яка постійно змінює свій колір.
  2. Воно може мати різну форму, але найчастіше формуються вертикальні смуги чорного кольору.
  3. Розміри ураження завжди ростуть, поступово новоутворення заповнює всю пластину.
  4. Коли пухлина сильно розростається, вона руйнує здорові клітини, ламає верхній шар, з’являються кровотечі. Поступово утворюється виразка, з неї постійно сочилася рідина, в якій присутні ракові клітини. Потрапляючи на здорові ділянки нігтя або шкіри, вона заражає їх.
  5. Новоутворення поступово набуває форму, схожу на гриб.
  6. Коли, проростаючи в глибину тканин, меланома досягає підшкірно-жирової клітковини, з’являються перші хворобливі відчуття.
  7. Активне ділення ракових клітин викликає сильний свербіж.
  8. Навколо плями з’являється вогнище запалення. Це реакція імунітету на зростання злоякісного утворення. Він намагається своїми силами придушити її зростання.

Якщо на пальці руки або ноги з’явилася темна пляма або смуга чорного кольору, яке має нерівномірне забарвлення (темне всередині, світліше по периферії), необхідно негайно звертатися за допомогою до лікаря-дерматолога.

Диференціальна діагностика

Для підтвердження діагнозу одних клінічних проявів недостатньо: необхідно провести ряд лабораторних аналізів, які допоможуть диференціювати поздовжню меланонихию від пігментованих вогнищ або піднігтьового гематоми. Озброївшись дерматоскопом (спеціальним приладом, який збільшує зображення в десятки разів), лікар уважно вивчає новоутворення: визначає його симетричність, межі, колір, розміри. Така процедура при безбарвною поздовжньої меланонихии виявляється марною. Обов’язково проводиться забір венозної крові. Вона відправляється на дослідження, здатне виявляти зміст різних ферментів, білків, онкомаркерів. Такий аналіз дозволяє підтверджувати або спростовувати наявність злоякісного процесу, ступінь його поширення. Поздовжня меланонихия має маркер СD44std. Здійснюється і біопсія ураженої ділянки. За допомогою неї вдається виявляти в біологічному матеріалі присутність ракових клітин. При підозрі на пізні стадії розвитку лікар може призначити проведення біопсії лімфатичних вузлів, розташованих найближче до вогнища ураження. Такий крок дозволяє виявляти і діагностувати стадію метастазування. Тактика лікування розробляється з урахуванням розшифровки результатів перерахованих аналізів.

Традиційне лікування

Мета терапії – видалення пухлини, боротьба з метастазами, продовження життя пацієнта. Для цього проводиться операція. Об’єм оперативного втручання визначається з урахуванням зони ураження. У процесі її проведення може бути видалено злоякісне новоутворення із збереженням нігтя, з видаленням пластини або з ампутацією фаланги пальця. Останнє рішення приймається тоді, коли є ризик рецидиву, коли патологічний процес поширюється на сусідні тканини. До операції та відразу після неї проводиться хіміотерапія. У першому випадку вона дозволяє стабілізувати ріст пухлини, в другому — запобігти поширенню ракових клітин. На заключному етапі пацієнт проходить променеву терапію. Високоактивними рентгенівськими променями знищуються залишилися ракові клітини.

Можливі прогнози

Після завершення лікування знову проводиться повне обстеження пацієнта. Воно дозволяє формулювати прогнози на виживання. Чим раніше була виявлена патологія, тим більше шансів вижити. Серед пацієнтів, у яких виявляються перші стадії акрально-лентигинозной меланоми, 80% отримують шанс на повне одужання. Для порівняння, тільки 40% хворих можуть розраховувати на збереження життя в тому випадку, якщо діагностується рак нігтів третьої стадії. При наявності в анамнезі останньої стадії, виживаність становить 15%. Але навіть після успішного лікування акрально-лентигинозная меланома здатна розвинутися знову. Це може статися через кілька місяців після терапії або через роки після неї. Рецидиви лікувати складніше, ніж первинні захворювання, патологічний процес поширюється швидше, саме тому фахівці рекомендують своїм пацієнтам повністю видаляти пальцеву фалангу на першому етапі лікування.

Профілактика захворювання

Профілактика раку нігтів не розроблена, фахівці радять дотримуватися загальних правил. Вони рекомендують:

  1. Відмовлятися від носіння тісного незручного взуття.
  2. Намагатися не травмувати нігті.
  3. Оберігати шкіру рук і ніг від впливу агресивних хімічних засобів і надмірної кількості ультрафіолету.
  4. Не займатися самолікуванням, не приймати ліки, не призначені лікарем.
  5. Вчасно лікувати грибкові інфекції, що вражають нігті, псоріаз, обмежену склеродермію, амілоїдоз (меланонихия часто є їх ускладненням).

При виявленні зміни кольору нігтів, появі темних ліній і плям необхідно негайно звертатися за медичною допомогою. Захворювання лікує дерматолога або онколога.