(044) 237-02-86

Контактний центр

Пн-пт: з 8:00 по 16:30

вул. Багговутівська, 1

м. Київ

 

Відділення реабілітації хворих з наслідками неврологічних захворювань і травм

КОКЛ  >  Стаціонар  >  Відділення реабілітації хворих з наслідками неврологічних захворювань і травм

Горобець Костянтин Леонідович

Завідувач відділенням реабілітації хворих з наслідками неврологічних захворювань і травм

Лікар-невропатолог

У Київській обласній клінічній лікарні застосовують найсучасніші методики діагностики, лікування та ранньої реабілітації пацієнтів із наслідками судинного і травматичного ураження головного мозку, патологією периферичної нервової системи. До кожного пацієнта застосовується винятково індивідуальний підхід згідно з рекомендаціями доказової медицини.

Для повноцінного одужання хворих або соціально-психологічної адаптації до нових умов життя після неврологічних захворювань, а особливо після інсульту, необхідне проведення комплексу реабілітаційних заходів. Тому в нашій багатопрофільній клініці у 2017 році було відкрито сучасний реабілітаційний центр, укомплектований унікальною палатою ранньої реабілітації з інтенсивною терапією, фізіотерапевтичними та масажними кабінетами, залом лікувальної фізкультури, кабінетом кінезітерапії, голковколювання, лазеротерапії, звичайними палатами та палатами підвищеного комфорту.

ПОСЛУГИ РЕАБІЛІТАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ

Реабілітація після ЧМТ, травма хребта від 7730 грн
Реабілітація при гострих порушеннях мозкового кровообігу від 7240 грн
Реабілітація травм периферичних нервів від 7480 грн
Амбулаторні послуги

Ерготерапія(1 сеанс-30хв.) від 244,51 грн
Заняття з логопедом від 267,84 грн
Заняття з психологом від 241,95 грн
Комплекс занять з реабілітації
Фізична реабілітація від 245,80 грн

У цю вартість входить перебування, харчування, заняття з: ерготерапії, фізична реабілітація, консультації лікарів.

Якщо Ви або Ваші близькі перенесли травму, якої б незначною вона на перший погляд не здавалася, зверніться за консультацією до фахівців. Іноді буває так, що ускладнення проявляються лише через час, коли зробити щось стає набагато складніше.

Уже в ході першої консультації лікар зможе запідозрити патологічні зміни в органах, призначити необхідні дослідження і намітити план лікування і реабілітації.

Лікарі відділення

mkd-team-image
Горобець Костянтин Леонідович
Завідувач відділенням реабілітації хворих з наслідками неврологічних захворювань і травм
mkd-team-image
Лішневський Сергій Олександрович
Лікар невролог вищої категорії
mkd-team-image
Заводій Наталія Володимирівна
Лікар-невропатолог
mkd-team-image
Нечкалюк Олександр Миколайович
Лікар фізичної та реабілітаційної медицини

Як потрапити на стаціонарне лікування

стаціонар

ДОСВІД НАШИХ ЛІКАРІВ

У вересні 2017 року в КОКЛ відбувся майстер-клас, у якому брала участь делегація лікарів із Чеської республіки. У ході тренінгу команда фізичних терапевтів реабілітаційного центру Київської обласної клінічної лікарні дізналася про основні принципи роботи Бобат концепту, Войта-терапії та ПНФ-терапії. У чеських і європейських реабілітаційних центрах ці методики застосовуються вже давно для відновлення пацієнтів із неврологічними порушеннями. Було корисно побачити, як на практиці чеські фізичні терапевти застосовують ці підходи та допомагають нашим пацієнтам. Вдячні за таку можливість Чеському уряду і готуємося до наступного етапу співпраці.

Реабілітація після травм

Важливий етап в одужанні пацієнта. Вона здатна прискорити процес відновлення функцій органів і в максимально короткі терміни повернути людину до повноцінного життя. Навіть якщо травматичне вплив було мінімальним, його наслідки можуть даватися взнаки довгий час, турбувати і обмежувати пацієнта.

У реабілітаційному центрі при Київській обласній клінічній лікарні є можливість пройти комплексну реабілітацію після черепно-мозкових травм, травм спинного мозку, інсульту, опорно-рухового апарату, а також травм після ендопротезування кульшового та / або колінного суглобів.

Реабілітація після інсульту

Програма реабілітації при інсульті

Інсульт – важке захворювання, яке характеризується порушенням кровообігу в головному мозку. За механізмом розвитку захворювання буває ішемічний і геморрагичний. У першому випадку артерії, що живлять кров’ю головний мозок, закупорюються тромбом або атеросклеротичної бляшкою, у другому – відбувається розрив судинної стінки. Як результат – страждають коркові центри, розвивається неврологічний дефіцит.

До факторів ризику розвитку хвороби відносяться:

 • артеріальна гіпертензія, особливо неконтрольована і триває певний час;
 • захворювання серцево-судинної системи – ішемічна хвороба серця, вроджені та набуті вади, порушення ритму;
 • підвищена схильність до утворення тромбів;
 • атеросклеротичні зміни судин;
 • обтяжений сімейний анамнез – серцево-судинні атаки у близьких родичів;
 • порушення ліпідного обміну – підвищений рівень холестерину і ліпопротеїнів низької щільності;
 • надмірні психоемоційні навантаження;
 • недостатній рівень фізичної активності;
 • куріння;
 • зловживання алкоголем.

Програма, складена в нашому реабілітаційному відділенні, відповідає таким принципам:

 • максимальна ефективність, з урахуванням цінностей конкретної людини;
 • ранній початок (відновлення після інсульту починають якомога раніше);
 • активність – реабілітація після інсульту повинна бути настільки ефективною, наскільки дозволяє стан потерпілого;
 • комплексність – програма спрямована не тільки на усунення неврологічного дефіциту, а й на повне відновлення в психологічному і соціальному плані.

Один з найважливіших моментів – вмотивованість. Кожен хворий до початку лікування повинен чітко знати, що він отримає по завершенню лікувального курсу, і прагне до поставленої мети.

Етапи і терміни

Відділення реабілітації спеціалізується на реабілітації і відновлення після інсульту. Команда фахівців відділення, застосовуює понад 100 дієвих методик, намагаючись досягти максимального відновлення в короткі терміни. В ході реалізації лікувальної тактики пацієнт щодня отримує важкі, але здійсненні завдання. У міру відновлення завдання ускладнюються. Поступово долаючи складні етапи, хворий повертається до повноцінного життя.

У Центрі застосовуються такі види реабілітації:

 • рухова – персональні і групові заняття лікувальною фізкультурою;
 • психотерапевтична;
 • заняття на спеціальних тренажерах;
 • масаж;
 • механотерапія;
 • логопедична – спрямована на відновлення мовлення;
 • фізіотерапевтична.

Один з головних принципів роботи – слідування за пацієнтом. Програма змінюється так часто, як це вимагає стан. Жодне рішення не приймається без участі пацієнта. Важливо переконати потерпілому віру в свої сили і повернути бажання жити. Це підтверджують відгуки пацієнтів, які пройшли реабілітацію після інсульту у нас.

РЕАБІЛІТАЦІЯ ПІСЛЯ ТРАВМ опорно-рухового апарату

Травми опорно-рухового апарату є одними з найбільш поширених. Більшість з них вимагає оперативного лікування, проте вдало виконана операція – це лише його початок. Оскільки пошкоджена кінцівка в період загоєння тривалий час знаходиться без руху і навантажень, в ній відбуваються судинні та інші зміни, що ведуть до атрофії м’язів, трофічних змін і обмеження рухливості суглобів. Саме тому успіх лікування травми залежить не тільки від якості хірургічного втручання, а й від подальшої реабілітації.

Всі процедури по відновленню повинні починатися якомога раніше. Вправи потрібно виконувати в міру можливостей хворого. Звичайно, особливості реабілітації при різних травмах будуть відрізнятися, однак основними відновлювальних методами з доведеним позитивним ефектом є лікувальна фізкультура (ЛФК), фізіотерапія (ультразвук, УВЧ, магнітотерапія), масаж і мануальна терапія. Всі вони з успіхом застосовуються в нашому реабілітаційному центрі.
Ми проводимо комплексну реабілітацію після перелому ноги, стегна, ключиці, руки, щиколотки, компресійного перелому хребта, а також після вивиху плеча і розрив зв’язок.

РЕАБІЛІТАЦІЯ ПІСЛЯ ЕНДОПРОТЕЗУВАННЯ КУЛЬШОВОГО та колінного суглобів

Реабілітація після заміни тазостегнового або колінного суглоба – це обов’язковий етап в поверненні людини до повноцінного життя. Втрата рухливості кінцівки, кульгавість, болі після заміни суглоба – це далеко не повний перелік того, що турбує пацієнтів, які йдуть на операцію ендопротезування. Однак відновлення втрачених функцій можливе за умови раннього початку і комплексного підходу до реабілітації.

У реабілітаційному центрі лікар складає для пацієнта індивідуальну програму, підбирає комплекс вправ і фізіотерапевтичних процедур, необхідних в кожному конкретному випадку, щоб підвищити тонус м’язів і відновити рухову функцію. У сучасній медицині є велика кількість випадків повного одужання після таких операцій, а запорука успіху – спільні зусилля пацієнта і лікарів, і віра в свої сили!

Реабілітація після травм хребта

Реабілітація при травмах хребта і спинного мозку спрямована на відновлення втрачених рухових функцій і запобігання небезпечних ускладнень, можливих в результаті тривалого знерухомлення після травматичних пошкоджень структур, що утворюють хребетний стовп.

Програма реабілітації

Пацієнти, які прибувають до стаціонару з травмами хребта, в більшості випадків знаходяться у важкому стані, що обумовлює нездатність їх активної участі в ранніх реабілітаційних заходах. Проте, неврологи і нейрохірурги рекомендують вживати заходів по відновленню рухової активності якомога раніше, поступово збільшуючи інтенсивність навантажень.

Реабілітація пацієнтів в нашому відділенні починається з уточнення анамнезу хворого за допомогою діагностичних процедур, що дозволяють лікарю зрозуміти, в якому з відділів хребта відбулися патологічні зміни, пов’язані з травмою.

Програма складається з урахуванням локалізації ушкоджень та вираженості неврологічних симптомів, які розвинулися в результаті травми:

 • порушеною іннервації кінцівок, що виявляється млявим або спастичним паралічем;
 • парестезій шкірного покриву, що виникають нижче травмованої області хребта;
 • порушень роботи сечостатевої системи та кишківника (затримки або мимовільного випорожнення сечового міхура і кишечника, еректильної дисфункції).

Крім усунення фізіологічних наслідків спинномозкової травми, реабілітація має на увазі надання психологічної допомоги хворим, які знаходяться в стані посттравматичного стресу і нерідко впадає в депресію від усвідомлення своєї безпорадності.

Етапи і терміни

Відділення реабілітації пропонує пройти відновлення після травми хребта, що включає наступні етапи відновлення рухової функції.

Щоб прискорити природну регенерацію пошкоджених хребців, застосовуються методики, що впливають на компенсаторні механізми і сприяють відновленню нейронів на клітинному рівні: кінезіо- і ерготерапія.

Кінезітерапевти застосовують обладнання, що дозволяє відновити функціональні можливості завдяки статичним навантаженням, що створюється за рахунок власної ваги пацієнта або спеціальних обважнювачів.

Включені в програму реабілітації в комплексі з масажем, ерго і електротерапією, вправи на тренажерах дають можливість відновити втрачені після травми навички самообслуговування і зміцнити м’язи, розташовані навколо пошкодженого відділу хребта (шийного або поперекового).
Формуючи програму занять, інструктор поступово додає навантаження. У ранньому періоді вправи виконуються в положенні лежачи (на боці, спині, животі), трохи пізніше сидячи. На завершальному етапі проводяться тренування з використанням опорних пристроїв і брусів.

Психологічна та соціальна підтримка

Робота з психотерапевтом дозволяє швидше пристосуватися до нових умов життя і створює мотивацію для регулярних занять, спрямованих на відновлення фізичної активності. Метою соціальної реабілітації є прийняття пацієнтом змінених внаслідок травми можливостей і попередження соціальної ізоляції, підготовка до освоєння нової спеціальності, навчання правилам безпеки в побуті, на вулиці, в громадському та особистому транспорті.

Корекція способу життя

У пацієнтів зі спінальних травмами, які змушені тривалий час знаходиться в нерухомому стані, нерідко загострюються хронічні захворювання. Тому в програму включаються консультації з фахівцями, запрошеними з профільних відділень, які дають рекомендації щодо профілактики ускладнень супутніх патологій.
Реабілітація після травм хребта – складний поетапний процес, ефективність і тривалість якого визначається злагодженістю дій медиків, які беруть участь в реалізації програми, і готовністю хворого чітко виконувати лікарські рекомендації. В середньому відновлення займає від декількох місяців до 2-3 років.

Реабілітація після черепно-мозкової травми (ЧМТ)

Черепно-мозкова травма будь-якого ступеня важкості, включаючи легкі форми травматичних ушкоджень, призводить до патологічних змін в структурах головного мозку, тому в реабілітації потребують усі хворі, які прибувають до стаціонару з цим діагнозом.

Програма реабілітації

Програма реабілітації формується в індивідуальному порядку, виходячи з тяжкості черепно-мозкової травми, віку пацієнта і вираженості неврологічних порушень. Залежно від цих чинників, в неї включаються такі реабілітаційні заходи:

 • прийом препаратів, що поліпшують мозковий кровообіг, знімають болі, що неминуче виникають після травматичного пошкодження, і попереджають розвиток психопатологічної симптоматики;
 • фізіотерапевтичні процедури – вплив змінними струмами, електрофорез та ін.;
 • заняття з кінезітерапевтами, ерготерапевтами, масажистами з метою відновлення рухових функцій, втрачених в результаті травми;
 • психотерапевтичні сесії, в ході яких відновлюються соціальні навички і підвищується рівень адаптації.

Відділення реабілітації пропонує пройти в Києві комплексну програму відновлення, поетапну реалізацію яка дозволить уникнути розвитку пізніх ускладнень, можливих при ЧМТ.

Етапи і терміни

Тривалість періоду, протягом якого відновлюються рухові функції, втрачені в результаті черепно-мозкової травми, і психічні порушення, зумовлені нейротравмою, залежить від ступеня тяжкості ушкоджень і своєчасності надання першої медичної допомоги.

За умови своєчасної реалізації вірно складеної реабілітаційної програми пацієнти, які отримали легку черепно-мозкову травму, відновлюються протягом 10-20 днів. Реабілітація після важкої ЧМТ в Києві передбачає тривалу роботу з пацієнтом. Відновити життєво важливі побутові навички і організувати повсякденну діяльність, виходячи з змінених функціональних можливостей, допомагають ерготерапевти. Якщо відновити рухову активність не вдається в повному обсязі, з пацієнтом працює психотерапевт, завданням якого стає адаптувати його до нових життєвих умов.

За відгуками пацієнтів, які зверталися в відділення реабілітації після черепно-мозкової травми, відновлення проходить значно швидше за умови грамотно підібраних заходів на кожному з етапів реабілітації.

Під час перебування в стаціонарі виконується комплекс процедур, спрямованих на усунення набряку тканин головного мозку і внутрішніх гематом. Лікар виявляє наявні порушення (мови, координації, рівноваги) і веде роботу по відновленню втрачених навичок.

Інтенсивна реабілітація починається після стабілізації стану хворого. Фізіотерапевт розробляє комплекс вправ, регулярне виконання яких допомагає зміцнити м’язовий корсет. Навантаження розраховується відповідно до стану пацієнта і коригується в ході курсу: знижується при виникненні вираженого дискомфорту і поступово збільшується в разі стійкої позитивної динаміки.

Амбулаторна реабілітація передбачає застосування методик, метою яких є усунення посттравматичного больового синдрому, запаморочення, розладів пам’яті і емоційних порушень, розвиваючих внаслідок нейротравми або перенесеного стресу.

Фото відділення