(044) 237-02-86

Контактний центр

Пн-пт: з 8:00 по 16:30

вул. Багговутівська, 1

м. Київ

 

Параметрит

КОКЛ  >  Енциклопедія  >  Параметрит

Параметрит – це запалення навколоматкової клітковини (параметрію), розташованої в області таза між маткою, сечовим міхуром і прямою кишкою.

Причини

Параметрит розвивається при інфікуванні навколоматкової клітковини, якому передувала травматизація матки. До групи ризику входять пацієнтки, що перенесли розриви шийки матки під час пологів, аборти, рідше – інвазивні медичні маніпуляції (діагностичне вишкрібання, оперативні втручання), ускладнені пологи. Запальні захворювання матки та придатків служать ще одним чинником, що сприяє розвитку параметриту. Також на параметрій може поширитися інфекції з вогнищ поза статевих органів (при остеомієліті, парапроктиті, циститі і ін.).

У більшості випадків збудником є ​​неспецифічна бактеріальна мікрофлора: стафілокок, кишкова паличка, стрептококи. Патологічний процес в навколоматковій клітковині характеризується гнійним запаленням і, безперечно, є потенційно небезпечним станом для жіночого організму.

Класифікація

Залежно від локалізації запального процесу параметрит буває:

  1. Передній – досить рідкісне явище. Запалення зосереджено в межах передньої стінки шийки матки і сечового міхура;
  2. Задній – також спостерігається нечасто. Запальний процес охоплює область між маткою і прямою кишкою;
  3. Бічний – спостерігається в переважній більшості зареєстрованих випадків. Тут патологічний процес поширюється на пахову зв’язку, піхву, стінки великого і малого таза.

У вкрай рідкісних випадках спостерігається тотальне ураження навколоматкової клітковини.

За характером перебігу розрізняють:

  • гострий;
  • підгострий;
  • хронічний параметрит.

Діагностика

Діагностика передбачає: клінічну картину, скарги пацієнтки, огляд шийки матки в дзеркалах, гінекологічний бімануальний огляд, ректовагінальне дослідження, досліджуються кров та сеча. Крім того, проводяться комп’ютерна томографія або УЗД органів малого таза.

Методи лікування

Пацієнток з параметритом госпіталізуют, і лікування надають в умовах стаціонару. Призначається постільний режим, холод на низ живота. Медикаментозне лікування комплексне, включає інфузійну, протизапальну антибактеріальну терапію.

При нагноєнні інфільтрату призначають пункцію. Оперативне втручання при параметриті – кольпотомія. Вона полягає в тому, що пацієнтці проводиться розріз склепіння піхви без розтину черевної порожнини. В ході операції порожнина звільняється від гною і дренується.

В подальшому застосовують протизапальні препарати, біостимулятори, фізіотерапевтичні методи: лікувальну фізкультуру, гінекологічний масаж, світлолікування, магнітотерапію, УВЧ, електрофорез.

Ускладнення параметриту

У разі несвоєчасного звернення за лікарською допомогою можуть виникнути ускладнення у вигляді запалення клітковини всього тазового дна, яєчників, маткових труб. До несприятливих сценаріїв розвитку параметриту відносять спайково-рубцеві процеси в малому тазу, формування свищів (фістул), розвиток сепсису. Своєчасний ж початок лікування дозволяє зупинити запальний процес практично без негативних наслідків.

Післяпологовий параметрит

Післяпологовий параметрит в даний час зустрічається досить рідко. Він розвивається як наслідок поширення інфекції (стафілококи, стрептококи, ешерихії та ін.). Розвиток запального процесу відбувається по ходу вен і лімфатичних судин. Інфікуванню параметрія сприяють глибокі розриви шийки матки і верхньої третини піхви, післяпологовий ендометрит. Запальний випіт швидко ущільнюється, що надає характерної консистенції ураженим тканинам.

Симптоми післяпологового параметриту

Післяродовий параметрит розвивається, як правило, в перші 10 днів після пологів. Раптово виникають висока температура тіла (38-41 ° С), сильні болі внизу живота, які з часом поширюються в крижову область або поперек, порушення сечовипускання, інтоксикація, порушення менструації, загальне нездужання.

Діагностика і лікування такі ж, як і в інших випадках параметриту.