(044) 237-02-86

Контактний центр

Пн-пт: з 8:00 по 16:30

вул. Багговутівська, 1

м. Київ

 

Цистектомія яєчника (лапароскопічна і лапаротомічна цистектомія яєчника)

КОКЛ  >  Енциклопедія  >  Цистектомія яєчника (лапароскопічна і лапаротомічна цистектомія яєчника)

Цистектомія – це оперативне втручання, спрямоване на видалення кісти яєчника зі збереженням здорових тканин. Вона дозволяє зберегти або повернути фертильність жінки.

Що таке кіста яєчника?

Кіста – це утворення у вигляді міхура, наповненого різними тканинами, в тому числі рідким вмістом.

Якими бувають кісти яєчника?

  1. Функціональні (фолікулярні кісти і кісти жовтого тіла);
  2. Зрілі кістозні тератоми (дермоїдні кісти);
  3. Параоваріальні;
  4. Ендометріоми.

Як формується кіста яєчника?

Яєчники – це парні жіночі статеві залози, які продукують статеві гормони. Крім того саме в цьому органі відбувається розвиток і дозрівання яйцеклітин. Дозрівання яйцеклітин відбувається в фолікулах яєчників, які збільшуються в розмірах під час дозрівання яйцеклітини. У нормі приблизно в середині регулярного менструального циклу капсула фолікула розривається і яйцеклітина виходить назовні. Іноді, при гормональному дисбалансі, який найчастіше відбувається в період статевого дозрівання або при клімаксі, цього не відбувається, і фолікул може продовжувати наповнюватися рідиною і збільшуватися в розмірах. Так формується фолікулярна кіста. Невеликі кісти, розмірами до 3-4 см можуть ніяк не виявляти себе і самостійно зникнути протягом декількох менструальних циклів.

Після овуляції на місці фолікула, що розірвався, утворюється жовте тіло – тимчасова залоза, що виробляє прогестерон і відповідає за підготовку слизової оболонки матки до можливої ​​вагітності. У нормі в разі, якщо запліднення яйцеклітини не відбувається, то кровопостачання жовтого тіла погіршується і воно зникає. У деяких випадках жовте тіло перетворюється в кісту, наповнену жовтувато-червоним вмістом. Це кіста жовтого тіла. Вона, як правило, дає слабку симптоматику, зростає не більше 8 см і самостійно зникає за 2-3 менструальних цикли.

Параоваріальна кіста утворюється близько яєчника між листками широкої маткової зв’язки, яєчником і трубою переважно в зрілому віці. Розвивається дуже повільно, але може вирости до гігантських розмірів.

Дермоїдна кіста – це частіше доброякісне новоутворення, яке являє собою скупчення тканин, не типових для даної локалізації: волосся, зуби, тканини інших органів, обмежених від здорових тканин капсулою. Вони з’являються внаслідок порушення ембріонального періоду. Як правило, не виростають до великих розмірів і можуть не мати ніякої симптоматики, але мають тенденцію до перетворення в злоякісну пухлину.

Ендометріоїдна кіста яєчників виникає в результаті розростання в яєчниках тканини, морфологічно і функціонально схожої на ендометрій (слизову оболонку матки). Відповідно ці ділянки також підлягають змінам під час менструального циклу і можуть кровити. Завдяки елементам крові вміст кісти набуває темно-коричневого кольору, а саму кісту іноді називають «шоколадною кістою»

Симптоми:

  • Порушення менструального циклу;
  • Болі внизу живота;
  • Безпліддя;
  • При великих розмірах пухлини – порушення функцій сусідніх органів.

Рішення про те, медикаментозним чи оперативним повинно бути лікування кісти яєчника, лікар приймає відповідно ряду факторів.

Показання до цистектомії яєчника:

  • Кіста, яка існує більше 3 місяців, незважаючи на проведену гормональну терапію;
  • Кіста, що з’явилась в період менопаузи;
  • Кіста, діаметром більше 7 см, або така, що спричинює порушення функції сусідніх органів, здавлюючи їх;
  • Дермоїдна кіста будь-яких розмірів через високу ймовірність виникнення злоякісної пухлини;
  • Підозра на злоякісний процес;
  • Ускладнена кіста.

Ускладнення кісти яєчника:

  • Розрив кісти;
  • Перекрут ніжки кісти;
  • Нагноєння кісти;
  • Перетворення в злоякісне новоутворення.

Способи проведення цистектомії

Цистектомія за способом проведення може бути:

  • Лапароскопічна;
  • Лапаротомічна;
  • Аспіраційна.

Лапароскопічна цистектомія яєчника проводиться під загальною анестезією. Через 3-4 маленькі розрізи на передній черевній стінці пацієнтки в черевну порожнину вводяться відеокамера і хірургічні інструменти. Запис з відеокамери передається на монітор з багаторазовим збільшенням. Після ревізії органів черевної порожнини кіста відділяється від здорових тканин яєчника і відокремлюється так, щоб не пошкодити її оболонку. Після цього вміст кісти відсмоктують, а капсулу видаляють через один з отворів.

Перевагами лапароскопічної операції є мінімальна тривалість, невелика крововтрата, короткий період післяопераційної реабілітації та низька ймовірність розвитку післяопераційних ускладнень.

Лапаротомічна цистектомія яєчника теж проводиться під загальною анестезією. Для доступу в черевну порожнину проводиться один великий розріз на передній черевній стінці. Кіста яєчника вилущується з капсули і видаляється без аспірації її вмісту. Рана яєчника зашивається. Пошарово відновлюється цілісність очеревини і всіх структур передньої черевної стінки.

До лапаротомічних операцій вдаються, при:

  • занадто великих розмірах кісти;
  • двосторонньому ураженні яєчників;
  • підозрі на злоякісний процес;
  • необхідності ургентної операції.

Для аспірації вмісту кісти використовують трансвагінальний доступ. Під контролем ультразвуку проводять одномоментну пункцію кісти з аспірацією (висмоктуванням) змісту.

Рішення про показання до операції і спосіб її проведення приймає лікар в кожному випадку індивідуально.