(044) 237-02-86

Контактний центр

Пн-пт: з 8:00 по 16:30

вул. Багговутівська, 1

м. Київ

 

Реабілітація після інсульту

Інсульт — це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого в певних ділянках мозку раптово погіршується або зовсім припиняється кровотік, що призводить до відмирання мозкової тканини. Цей стан вкрай небезпечний, оскільки може призвести до швидкої смерті, й вимагає негайного лікування. На жаль, навіть після своєчасної та правильної терапії інсульту в хворих у віддаленому періоді можуть виникати різні проблеми з мовленням, сечовипусканням, розлади координації та рухової функції (парези, паралічі, контрактури), когнітивні порушення.

Тому не менш важливим етапом є повноцінна реабілітація після інсульту. Від її якості та своєчасності залежить, чи зможе людина повернутися до нормального життя. Період реабілітації може тривати від кількох місяців до кількох років, залежно від віку пацієнта, типу перенесеного інсульту й інших супутніх чинників. Однак найбільш активне відновлення рухових функцій відбувається в перші три місяці після перенесеного захворювання.

Саме тому в реабілітаційному центрі Київської обласної клінічної лікарні дотримуються підходу максимально ранньої реабілітації, адже вона дозволяє уникнути або знизити інтенсивність таких серйозних ускладнень, як контрактури паралізованих кінцівок, порушення мови, больовий синдром.

Основні принципи реабілітації після інсульту в КОКЛ такі:

  • Підтримка соматичного стану та корекція хронічних захворювань пацієнта.
  • Відновлення мовленнєвої та рухової функцій.
  • Психологічна та соціальна адаптація пацієнта, відновлення навичок догляду за собою.

Відділення реабілітації

У Київській обласній клінічній лікарні застосовують найсучасніші методики діагностики, лікування та ранньої реабілітації пацієнтів із наслідками судинного і травматичного ураження головного мозку, патологією периферичної нервової системи. До кожного пацієнта застосовується винятково індивідуальний підхід згідно з рекомендаціями доказової медицини.

Для повноцінного одужання хворих або соціально-психологічної адаптації до нових умов життя після неврологічних захворювань, а особливо після інсульту, необхідне проведення комплексу реабілітаційних заходів. Тому в нашій багатопрофільній клініці у 2017 році було відкрито сучасний реабілітаційний центр, укомплектований унікальною палатою ранньої реабілітації з інтенсивною терапією, фізіотерапевтичними та масажними кабінетами, залом лікувальної фізкультури, кабінетом кінезітерапії, голковколювання, лазеротерапії, звичайними палатами та палатами підвищеного комфорту.

Реабілітація після інсульту

Важливим елементом у забезпеченні нормального життя пацієнта після інсульту є реабілітація. Вона представлена комплексом медичних, психологічних і соціальних заходів, які проводяться для відновлення порушених чи втрачених функцій у максимально можливому обсязі, адаптації пацієнта до суспільства, формування нових навичок із самообслуговування.

Головними принципами реабілітаційних заходів вважають ранній початок, поетапність із поступовим збільшенням навантажень, наступництво між різними службами, комплексний та індивідуальний підхід до кожного пацієнта, активне залучення родичів.

У реабілітаційному центрі Київської обласної клінічної лікарні функціонує успішна мультидисциплінарна команда з реабілітації, що складається з досвідчених неврологів, логопеда, фізіотерапевта, масажиста, рефлексотерапевта, інструктора з кінезітерапії.

Усе це забезпечує адекватність і своєчасність реабілітаційних заходів, які дозволяють пацієнтові максимально відновити порушені функції та жити абсолютно повноцінним життям, адже інсульт — це не вирок!

Види інсульту

У медицині за механізмом розвитку заведено виділяти два основних види інсульту:

  • Ішемічний інсульт (інакше його називають «інфаркт головного мозку»). Це найпоширеніший вид інсульту. Найчастіше спостерігається у літніх людей (старше 60 років) на тлі важкої соматичної патології: цукрового діабету, вад серця або порушень серцевого ритму, артеріальної гіпотензії. Його можуть спровокувати тромби або атеротромботичні бляшки в мозкової артерії, закупорка судин головного або периферичного мозку бульбашками повітря, здавлення кровоносних судин у результаті травми або пухлини.
  • Геморагічний інсульт. Являє собою раптовий розрив кровоносних судин головного мозку з подальшим великим крововиливом. Може бути внутрішньомозковим або субарахноїдальним. Внутрішньомозковий інсульт частіше зустрічається у людей 45–60 років, часто розвивається на тлі гіпертонічної хвороби, церебрального атеросклерозу, артеріальної гіпертензії, різних захворювань крові. Цей вид інсульту діагностується значно рідше, ніж ішемічний, проте несе в собі велику загрозу для життя пацієнта. Про субарахноїдальний інсульт говорять, коли має місце крововилив у субарахноїдальний простір. Цей різновид часто спостерігається у молодих людей, починаючи з 30-річного віку. Спровокувати субарахноїдальний інсульт може надмірне вживання алкоголю, куріння, надлишкова маса тіла.

Як окрему нозологію виділяють транзиторну ішемічну атаку (ТІА, «народна» назва — мікроінсульт). Це короткотривале (зазвичай, до 5 хвилин) блокування припливу крові до головного мозку. ТІА проявляється неврологічною симптоматикою, схожою на прояви інсульту (оніміння однієї зі сторін тіла, порушення координації, мовлення, запаморочення), проте вона самостійно проходить протягом доби без серйозних наслідків. Якщо проігнорувати цей стан і не зайнятися контролем свого здоров’я, існує висока ймовірність протягом півроку перенести обширний інсульт.

Методи відновлення після інсульту

Однією з найважливіших складових успішної реабілітації після інсульту є комплексний підхід. Він передбачає одночасну роботу з пацієнтом цілої команди досвідчених фахівців: невролога, фізіотерапевта, лікаря ЛФК, логопеда, психотерапевта, рефлексотерапевта, ерготерапевта, а також молодшого медичного персоналу.

Основним методом реабілітації є лікувальна фізкультура (ЛФК), спрямована на відновлення рухових функцій рук і ніг. Вона складається з підібраного лікарем комплексу фізичних вправ, що містять активні та пасивні рухи, а також дихальну гімнастику. Для досягнення максимальної ефективності фізичну реабілітацію необхідно починати в найкоротші терміни після переведення пацієнта з відновленими життєво важливими функціями (дихання, свідомість, гемодинаміка) з реанімації до неврологічного відділення. ЛФК необхідно доповнювати фізіотерапією, масажем, медикаментозним лікуванням.

Для відновлення мовлення пацієнту необхідно відвідувати заняття з логопедом-афазіологом (фахівцем із розладів мовлення). Логопедичне навантаження підбирається індивідуально для кожного пацієнта залежно від типу перенесеного інсульту та ступеня тяжкості наслідків.

Прогресивним методом реабілітації є ерготерапія — повернення людини до повсякденного життя й адаптація її до навколишнього середовища. За допомогою спеціальних тренажерів і стендів ерготерапевт заново навчає пацієнта виконувати повсякденні дії, навичку яких втрачено після інсульту: вставати, сідати, пересуватися, відкривати двері, брати в руку ложку та ін.

ЛІКАРІ ВІДДІЛЕННЯ

У нашій лікарні працюють висококваліфіковані лікарі.